Ahogy közelednek az ünnepek, a logisztikában dolgozók igazi szuperhősökké válnak. Az online eladások csúcson vannak, az offline kereskedelemben is mindenki teli raktárakat és polcokat vár el. A logisztikai szakemberek ügyessége és precizitása ilyenkor kulcsfontosságú ahhoz, hogy vásárlók és kereskedők elvárásai valóra váljanak. De milyen tényezők okozzák a nehézségeket? Az alábbiakban segítünk egy kicsit megérteni az ünnepi időszak jellegzetességeit!
Hogyan változik az eladások száma karácsonykor?
A legfrissebb amerikai adatok szerint a karácsonyi vásárlási időszakban a kiskereskedelmi forgalom általában 5-7%-os növekedést mutat az előző évhez képest. Hihetetlen, igaz? A National Retail Federation és hasonló kutatások alapján elmondható, hogy az amerikai kiskereskedelmi forgalom jelentős része, körülbelül 20-30%-a karácsonyi időszakban realizálódik. Ez megmutatja, hogy mennyire fontos ez az időszak a kiskereskedelmi szektor számára. Az online vásárlás megváltoztatta a vásárlási szokásainkat, és bár egyre népszerűbbé válik, az offline vásárlás továbbra is fontos szerepet játszik. Sokan szeretik személyesen megvásárolni az ajándékokat a boltokban, élvezve az ünnepi hangulatot.
A növekedés mértéke azonban régiónként és az iparágaktól függően eltérő lehet. Az online vásárlás arányának emelkedésével a hagyományos bolti forgalom növekedése mellett az online értékesítések is jelentős mértékben hozzájárulnak a globális kiskereskedelmi forgalom növekedéséhez.
Mire készülj fel ha karácsonykor szállítmányozol?
Amikor azt mondjuk, hogy a karácsonyi időszakban a logisztikai láncok terhelése drámaian megnövekszik, nem mondunk újdonságot. A megnövekedett forgalomban komoly hányada a túlfogyasztás, azaz olyan termékek berendelése és megvásárlása, amire nincs, vagy nem feltétlenül Karácsonykor van szükség. Tudatosabb fogyasztással nem csak az ellátási láncok terhelése lenne csökkenthető, de az ökológiai lábnyomunkat is csökkenteni tudnánk.
A jelentős növekedés tipikusan a raktárkapacitás kihasználtságának és a szállítási időszakok megnövekedett kritériumainak teljesítésével jár. A logisztikai cégeknek rugalmasnak kell lenni karácsonykor és stratégiákat kell kidolgozni a megnövekedett volumen kezelésére.
A legbosszantóbb probléma: a késés
Veled is előfordult már, hogy késve érkeztek meg a rendeléseid? Nos, a megcsúszott kézbesítésért különböző tényezők felelősek, mint például a rendelések magas száma, a szállítók kapacitásának korlátai vagy a közlekedési dugók. Ám az ellátási lánc zavarait különböző külső hatások is befolyásolhatják, mint például időjárási körülmények, munkaerőhiány vagy nemzetközi kereskedelmi nehézségek.
Egy logisztikai cégnek proaktívan kell kezelnie ezeket a kérdéseket, például alternatív szállítási módszerek alkalmazásával vagy raktározási lehetőségek bővítésével. Az alternatív módszereken túl az előző évek tapasztalatai alapján a logisztikai vállalatok fokozottan figyelemmel kísérik a karácsonyi időszakra vonatkozó trendeket, hogy jobban felkészülhessenek a várható kihívásokra. Az eddigi adatok és jelentések alapján a logisztikai cégek gyakran előrejelzik a karácsony előtti időszak változásait, és ennek megfelelően alakítják ki munkafolyamataikat.
HOGYAN KEZELD A KIHÍVÁSOKAT KARÁCSONYKOR?
Egy korábbi cikkünkben már szó esett az év-végi hajráról, a rengeteg teendőről és arról is, hogy hogyan is készüljünk fel a következő évre szállítmányozás szempontjából. A cikkben 10+1 hasznos tippet olvashatsz arról, hogy hogy kezd zökkenőmentesen a következő évet, illetve hogyan lehet hatékonyan megtervezni a szállítmányozási műveleteket, figyelembe véve különböző iparági igényeket.
Most nézzük meg, hogy karácsonykor hogyan kezeljük a kihívásokat!
1. Mindig tervezz előre!
- Módosítsd a szállítási és raktározási ütemezéseidet a karácsonyi időszakra, hogy figyelembe vedd a megnövekedett keresletet!
- Ellenőrizd a raktárkészleteket és kezdd el feltölteni a legkeresettebb termékeket, hogy minimalizáld a hiányokat.
2. Gondolj a kapacitás bővítésére!
Szükség esetén vegyél fel ideiglenes munkaerőt a raktárakhoz és a szállításhoz, hogy kezelni tudd a megnövekedett munkaterhelést.
Fontold meg ideiglenes raktárhelyiségek bérlését, hogy párhuzamosan tudj dolgozni a szállítási folyamatokkal.
3. Fontos a kommunikáció!
Tartsd a kapcsolatot a beszállítókkal és közöld velük a karácsonyi időszakra vonatkozó elvárásokat, hogy ők is fel tudjanak készülni!
4. Technológiai eszközök használata
Nézz körbe és gondolkozz el azon, hogy hova tudnád bevonni a technológiát a folyamatba, hogy ezzel is megkönnyítsd a dolgod!
5. Legyél rugalmas!
Nézd meg az aktuális híreket és helyzeteket a világban, hogy a megfelelő döntést tudd meghozni!
Legyél nyitott új opciókra is!
Ha elakadsz, ne félj segítséget kérni!
6. “Milyen volt múltkor?”
Tedd fel magadnak ezt a kérdést!
Próbálj készíteni egy kisebb visszajelzést magadnak az ünnepekről és minden kiemelkedő eseményekről (környezeti tényezők vagy balesetek), hogy mindig vissza tudj nyúlni hozzá, hiszen a múltbéli események gyakran ismétlik önmagukat!
7. Tűzz ki maganak egy célt és tartsd hozzá magad!
Határoz meg mit akarsz elérni az év végére, legyél tisztába azokkal a határidőkkel és sose hátráltasson a karácsonyi forgatag ebben!
Extra tanácsok:
Állíts fel egy prioritás rendszert! Nézd meg mik a legfontosabb teendőid ilyenkor és azokra fókuszálj elsőként.
Időbeosztásod van már?
LÉGY NAPRAKÉSZ!