Digitalizáció jelentősége a logisztikában
A digitalizáció és az IT szerepe a logisztikában. Ez volt a témája annak az előadásnak, amelyet a Székesfehérvári I. István Technikum logisztika szakos tanulóinak tartottunk a Junior Achivement Magyarország felkérésére. Az előadásról felvétel is készült, mely a Pénzügyi és Vállalkozói Témahét (Pénz7) keretében lesz majd látható március első hetében.
A tanórán az iparág legizgalmasabb aktualitásait jártuk körül, különös figyelmet szentelve a digitalizáció és az informatika szerepének a logisztikai ágazatban. A legfrissebb gazdasági kihívások és trendek tükrében ugyanis a logisztika jövője nem csupán a hatékonyságról, hanem a fenntarthatóságról is szól. A digitalizáció és az AI pedig új eszközöket ad a kezünkbe akkor, amikor az ellátási láncok (vissza)zöldítésén gondolkodunk. Ugyanakkor az informatikai megoldások, az adatelemzés, a robotizáció, a valós idejű nyomon követésnem csak költségcsökkentő hatással bírnak, hanem hozzájárulnak a jobb ügyfélélményhez is.
Igyekeztünk az egyes témákat gyakorlati példákon keresztül átélhetővé tenni. A jövő logisztikusainak bemutattuk szállítmányozó egy átlagos napját, hogy milyen tényezők befolyásolják őt a munkája során. Beszéltünk a gazdasági kihívásokról, mint a gazdasági visszaesés, a háborúk okozta kockázatok és a geopolitikai nyugtalanság, melyek minden szempontból hatással vannak a logisztikára. A szakmának reagálnia kell ezekre a kihívásokra, hogy biztosítsa az áruk folyamatos és biztonságos szállítását. A digitális megoldások ezeken a területeken is segíthetnek a megfelelő kockázatkezelés kialakításában.
Felhívtuk a figyelmet a gazdasági visszaesés okozta megtorpanásra és ismertettünk számos eszközt, megoldást arra, hogy a gazdaságosság, hatékonyság ezekben az időkben még fontosabb. A mesterséges intelligencia képes támogatni az értékesítési és a hatékonysági célokat, ha azt megfelelően alkalmazzuk és vállalatunkra szabva hozzuk ki belőle a legtöbbet. Nem elég megíratni, megtervezni egy értékesítési kampányt, blogot, egyéb anyagot, azt minden esetben adaptálni kell az adott vállalati célokhoz, továbbá személyre kell szabni.
Szó esett a környezeti és biológiai kihívásokról is. Ma a közlekedés és a fuvarozás felel a globális CO2 kibocsátás nagyjából negyedéért, azaz a karbonlábnyom csökkentésének jelentősége a logisztikai iparban elengedhetetlen. Ma már nem csupán a versenyhátrányt, hanem a jogi megfelelőséget is kockáztatja az, aki nem, vagy nem időben lép a fenntartható szállítmányozás felé. A jó hír ugyanakkor az, hogy egyre több eszköz áll ehhez rendelkezésünkre. Azt szoktuk mondani, hogy a szállítmányozás visszazöldíthető. A kezdetekben ugyanis az áruk és személyek mozgatása nem járt károsanyag kibocsátással. Régi korok szállítmányozói a szél vagy a vizek mozgását, emberek vagy állatok erejét használva oldották meg a fuvarozást. A jelen kor logisztikusainak a megújuló energiaforrások, az alternatív üzemanyagok és a hatékonyságnövelés korszerű eszközei segítenek abban, hogy csökkentsük a környezeti hatásokat.
És ha már a környezetnél tartunk, szó volt a szállítmányozás biológiai kockázatairól is. A globális ellátórendszerek ugyanis nem csak az árukat és az embereket, hanem kórokozókat, mérgező és szennyező anyagokat is képesek rövid idő alatt nagy távolságra eljuttatni. A rendszerek így akár hanyagságból, de akár tudatosan lehetnek eszközei károkozásnak emberi életekben, javakban, gazdasági folyamatokban. A kockázatok jelentősek és valósak, készen kell álljunk a minimalizálásukra. Az informatika és a digitalizáció azonban a biológiai kockázatok kivédésében is hasznos eszközöket biztosít számunkra.
Beszéltünk a kiberbűnözés veszélyeiről is, amely a digitalizációval arányosan növekszik. A logisztikai szektornak fel kell készülnie a digitális támadásokra, és megfelelő védelmi intézkedéseket kell kidolgoznia. A biztonságos IT rendszerek garantálják, hogy az érzékeny adatok védve legyenek.
A digitális jelenlét erősítése nemcsak az ügyfélszerzést támogatja, hanem az ügyfélkapcsolatok ápolását is elősegíti. A jövő logisztikája a fentiek figyelembevételével képes lesz reagálni a különböző kihívásokra, fenntartva a versenyképességet és a fenntarthatóságot.
Izgalmas volt ennyi kamera és érdeklődő diák előtt erről a témáról beszélni, reméljük olyan információkat sikerült átadni, melyet a jövőben karrierjük során hasznosítani tudnak! Szeretnénk megköszönni a lehetőséget a JAM (Junior Achievement Magyarország) csapatának, akik lelkiismeretes és profi munkájukkal hozzájárulnak a jövő logisztikusainak tudásához!
Kattints a galériára és nézd meg werkfotóinkat!