Protekcionista intézkedések hatása a helyi munkaerőpiacra és gazdasági stabilitásra

Protekcionista politika, az USA, EU, Kanada és Mexikó

Protekció. A kifejezést mindenki ismeri: akinek protekciója van, az olyan előnyöket élvez, ami nem jár mindenkinek. Ez a fajta kivételezés a köznapi értelemben helytelen, igazságtalan, pedig ismert irányzat a gazdaságpolitikában is. 

A protekcionizmus egy olyan gazdasági irány, ami a hazai termelést és gazdaságot hozza előnybe a külkereskedelemmel szemben.

A protekcionista intézkedések megnehezítik a külföldi országokból érkező importot. Ezzel erősítik és védik a külső hatásoktól a  gazdaságot. A belpiacot védő gazdaságpolitika leggyakrabban használt eszközei a vámok, embargók, különadók, kvóták és egyéb, az importot korlátozó szabályozások. Protekcionista intézkedéseket jelenleg is bevezetnek, az Amerikai Egyesült államok elnöke Donald Trump új rendeletei akár kereskedelmi háborúhoz is vezethetnek. De miért érdemes tudni erről és hogyan érinti a hétköznapi emberek életét? Olvass tovább!

Az INCON-LOGISTIC több, mint 20 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik a logisztika és szállítmányozás területén. Folyamatosan követjük az iparági változásokat, hogy mindig naprakész és releváns információval szolgálhassunk ügyfeleinknek. Ha nem szeretnél a vámkezeléssel bajlódni, keress minket, és élvezd az INCON által nyújtott nyugalom garanciáját!

Protekcionizmus napjainkban

Az utóbbi években számos esemény segítette elő a protekcionizmus térnyerését világszerte. 2021 óta az Egyesült Államok a helyi ipar támogatása érdekében különböző vámokat alkalmaz Kínával szemben. Ezek az intézkedések a belföldi gyártóknak kedveztek, de sok amerikai fogyasztónak drágábbá tették a különféle termékeket. 

Na de mi is történik jelenleg Amerikában? Donald Trump korábban azt ígérte, vámot fog kivetni a Kanadából, Kínából, Mexikóból és valószínűsíthetően az EU-ból érkező termékekre. A szakértők már korábban is attól tartottak, hogy ez kereskedelmi háborúhoz vezethet, és a jelenlegi történések azt mutatják, hogy ez be is igazolódhat, miután Kanada és Mexikó is vámszabályozásokat jelentett be az USA-val szemben. A Sky News szerint Kanada összesen 155 milliárd kanadai dollár értékű amerikai árura vet ki 25 százalékos vámot. A mexikói elnök közben arra utasította a gazdasági minisztert, hogy vezessen be tarifális és nem tarifális intézkedéseket Mexikó érdekeinek védelmében. 

Miért pont Mexikó és Kanada? Donald Trump kormánya a fentanil terjedésének megállítására és az Egyesült Államokba történő bevándorlás korlátozása miatt döntött a vámok mellett. A három miniszterelnök megegyezett, hogy lépéseket tesznek a határbiztonság megerősítésére és a kábítószer-kereskedelem visszaszorítására, ezért az amerikai elnök 30 napra felfüggesztette a kanadai és mexikói importtal szembeni 25 százalékos vámok hatályba léptetését. Ez azonban egyáltalán nem jelenti, hogy a vámok eltörlésre kerülnek, így minden eshetőségre fel kell készülnünk. 

Mi, az INCON munkatársai folyamatosan figyeljük az iparágban jelentkező változásokat, tájékoztatjuk és felkészítjük ügyfeleinket. Ha szeretnéd elkerülni fuvarszervezéssel kapcsolatos bonyodalmakat, válassz minket, és élvezd az INCON által nyújtott nyugalom garanciáját!

Az Európai Unió szintén tesz lépéseket a protekcionista politika irányába, főként a környezetvédelmi célok érdekében. Az EU „Fit for 55” csomag célja, hogy csökkentse a károsanyag-kibocsátást, és a helyi ipar támogatásával próbálja elérni a környezeti célokat. Itt a zöld politikák mellett a helyi piacok védelme is fontos szerepet játszik.

De protekcionista lépésekkel jár az orosz-ukrán háború is. Ukrajna jelentős mezőgazdasági termelő és a háború a hatására a mezőgazdasági termékek árai világszerte megemelkedtek. Ezzel párhuzamosan sok országban protekcionista intézkedéseket vezettek be, hogy védjék a helyi ellátást az áremelkedéstől és a nemzetközi piacok ingadozásától.

És hogyan hat ránk mindez?

A protekcionista politika közvetlen hatással van mindannyiunk életére, hiszen a bevételeinket, a kiadásainkat, azaz a megélhetésünk befolyásolja. A védővámokkal sújtott termékek árai emelkednek, amit a pénztárcánkon érzünk. Ugyanakkor a helyi munkahelyek megőrzése és a hazai ipar erősítése miatt sokaknak éppen a protekcionista politika jelenti a megélhetés biztonságát. Ez különösen fontos olyan időszakokban, amikor a globális piacok ingadoznak.

Összegzés

A protekcionista politika napjainkban különösen aktuális téma, amely érzékenyen érinti a globális gazdasági környezetet és a helyi közösségeket egyaránt. A helyi ipar védelme, a munkahelyek megőrzése és a gazdasági önállóság erősítése érdekében tett lépések káros hatásokat is maguk után vonhatnak, például magasabb árakat a fogyasztóknak, kereskedelmi feszültségeket a gyártóknak.

A világpolitikai események, mint a COVID-19 utáni gazdasági helyzet, az orosz-ukrán konfliktus következményei és a globális felmelegedés elleni küzdelem mind a protekcionista intézkedések fokozódásához vezethetnek. A hétköznapi emberek számára ez a téma nem csupán elméleti kérdés; a gazdasági döntések közvetlenül hatnak a pénztárcájukra és a megélhetésükre. Éppen ezért fontos, hogy aktívan figyelemmel kísérjük a piacvédő intézkedéseket és megértsük azok hatásait. A jövő fogja megmutatni, hogy az országok mennyire tudják egyensúlyba hozni a helyi érdekeket a globális kereskedelem kihívásaival.

Mi az INCON-nál folyamatosan megfigyeljük a piacot védő intézkedéseket, hogy mindig naprakész, és releváns információval szolgálhassunk ügyfeleinknek. Válassz minket és élvezd az INCON által nyújtott nyugalom garanciáját!

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük