A fenntartható csomagolások forradalmasítják az áruk megjelenését és szállítását. A modern technológiák révén már nem csupán esztétikai szempontokat szolgálnak, hanem környezetbarát anyagok felhasználásával készülnek, amelyek a teljes életciklus során jelentősen csökkentik a környezeti hatásokat. Ezek a csomagolások nemcsak a hulladék minimalizálására összpontosítanak, hanem biztosítják, hogy a termékek biztonságosan és hatékonyan érkezzenek meg a felhasználókhoz, mindezt pedig a lehető legkisebb erőforrás-felhasználás mellett valósítják meg.
Hazánkban azonban a lebomló csomagolások elterjedése még várat magára. Ennek kapcsán megkerestük Partnerünket a CELLUX PACK Kft. ügyvezető tulajdonosát, Rydzewski Viktort és feltettünk pár kérdést a fenntartható és lebomló csomagolásokról. Többek között kíváncsiak voltunk arra, milyen innovációk vannak jelen a piacon.
- Jelenleg kínáltok-e lebomló vagy újrahasznosítható csomagolási megoldásokat? Melyek ezek?
“A kínálatunkban megtalálható biológiailag lebomló és újrahasznosítható csomagolóanyag is. Dobozzáráshoz partnereink számára papír és bioalapú, növényi keményítőből készült, komposztálható ragasztószalagokat ajánlunk. Újrahasznosítható anyagaink között egyaránt megtalálhatóak papírból készült termékek és a műanyagok is, azonban a műanyagok újrahasznosítása alapanyagoktól függően korlátozott.” - Milyen visszajelzéseket kaptok az ügyfelektől a környezetbarát csomagolásokkal kapcsolatban?
“Nagyon sok érdeklődést kapunk az ilyen anyagok iránt, amiből látszik, hogy ugyan nyitottak a környezetbarát technológia felhasználására, de sajnos a jelenleg még igen magas árak miatt jellemzően a hagyományos csomagolóanyagokat választják partnereink.” - Milyen tervek, fejlesztések vannak folyamatban a környezetbarát csomagolások terén?
“Szállító partnereinkkel való szoros együttműködésünknek köszönhetően újabb és újabb fejlesztésekről kapunk információkat. Ilyen például a lebomló stretchfólia, amely egy környezetbarát csomagolóanyag, ez nem mikron méretű műanyag darabkákra esik szét, hanem egy valóban lebomló, komposztálható anyag.” - Milyen kihívásokat tapasztaltok a lebomló/újrahasznosítható csomagolások fejlesztése során?
“A lebomló anyagok fejlesztése jó irányba halad véleményem szerint. Egyre jobb minőségű alapanyagok előállítására képes az ipar, azonban a kihívás a tartósságban rejlik. Szerintem van hova fejlődni.” - Hogyan látod a piaci igényt ezekre a termékekre Magyarországon?
“Természetesen mindenki szeretne környezettudatosabb lenni, ám én úgy látom, nem minden cég engedheti meg magának. Ez annak köszönhető, hogy a hagyományos és a lebomló csomagolóanyagok között annyira nagy az árkülönbség, hogy a hazai vállalkozások nem vagy csak részben tudják beépíteni a végtermékek árába.” - Vannak szabványok vagy tanúsítványok, amiknek meg kell felelniük ezeknek a lebomló csomagolásoknak?
“Jelenleg nem tudok semmilyen folyamatban lévő szabályozásról, törvényről vagy rendeletről. A lebomló anyagokra nincs tanúsítvány, de a komposztálhatóságnak meg kell felelnie néhány kitételnek és szabálynak.” - Hogyan befolyásolja a cég stratégiáját az EU műanyag-szabályozása?
„Folyamatosan figyelemmel kísérünk minden előírást, szabályozást, mert Cégünk teljes mértékben nyitott minden környezetkárosító termék kiváltására, nemcsak a csomagolás, de a szállítmányozás terén is. Így a startégiánk nem változik, mert a nyitottságunkból adódóan amint lehetőség van rá, azonnal tudunk váltani egyik termékről a másikra. A csomagolástechnikai iparágban a környezetbarát termékekre való áttérés lassú, de határozott irányt mutat, az azonban biztos, hogy az európai gyártók jelentős hátrányban vannak az EU-n kívüli gyártókkal szemben. Ez talán azért van így, mert az EU-ban sokkal szigorúbb elvárások és szabályok vannak, amiknek a gyártóknak meg kell felelniük.” - Milyen együttműködéseitek vannak kutatóintézetekkel vagy más cégekkel a fenntartható csomagolások területén?
“Cégünk konstans keresi a lehetőségeket, hogy olyan beszállítókkal dolgozzunk, akik folyamatosan erőfeszítéseket tesznek az innovatív, környezetbarát és megfizethető csomagolóanyagok piacán.” - Mennyivel drágább a lebomló/újrahasznosítható csomagolás előállítása a hagyományoshoz képest?
“Az újrahasznosítható anyagok talán annyira nem drágák, de a lebomló anyagok sajnos 3-4 szeres áron kaphatók a hagyományoshoz képest.” - Milyen innovációkat látsz ígéretesnek a jövőre nézve ezen a területen?
“A stretchfólia és ragasztószalag felhasználás jelentős Magyarországon és szerintem ezen a területen várható változás. A stretchfóliát kiváltani teljes egészében ugyan nem lehet, de a felhasználás mennyiségét jelentősen lehet csökkenteni. A vékonyabb és sokkal erősebb fóliák lassan teret nyernek hazánkban is, de ehhez kell még egy kis idő. Biztos, hogy a jövőben ezeknek meg fog jelenni egy alternatív megoldása és mi arra törekszünk, hogy ez a közeljövőben meg is valósulhasson, megfizethető áron. A Henkel Magyarország Kft. a Henkel AG magyarországi leányvállalata, és ragasztástechnikában a világ élvonalába tartozik. Olyan fejlesztésekkel rukkolnak elő évről-évre, mint például a csúszásgátló alkalmazása a rakatok képzésénél. A dobozzáró ragasztószalagok kiváltására szolgáló, környezetbarát, karbon negatív hatású ragasztók terén komoly érdemeik vannak. Az olyan ragasztók, amelyek OÉTI vagy FDA minősítéssel rendelkeznek (a ragasztóik igen jelentős része rendelkezik ezek valamelyikével), rendkívül ígéretesek a jövőre nézve, mert ezek a ragasztók nem csak környezetbarátok, de még az emberi szervezetre nézve sem károsak.” - Hogyan lehet kezelni a lebomló és nem lebomló anyagok elkülönítését a gyártás során?
“A stretch vagy zsugorfóliákat könnyedén lehet szeparálva gyűjteni és az újrahasznosításuk megoldott. Az olyan műanyagok, amelyek beépülnek egy csomagolásba, azt nehezen vagy sehogy nem lehet elkülönítve gyűjteni. Ilyen például a dobozzáró ragasztószalag, és erre a problémára adnak kiváló megoldást a Henkel Magyarország Kft. ipari ragasztói.” - Milyen lépéseket tesztek a saját ökológiai lábnyomotok csökkentése érdekében a gyártás során?
“Cégünket folyamatosan fejlesztjük, a vágó- és áttekercselőgép beruházásainknak köszönhetően már nem készterméket szerzünk be és értékesítünk, hanem alapanyagokat és azt mi dolgozzuk fel, így a nálunk keletkezett hulladék mennyisége jelentősen csökkent. Ezeken túl a papír és műanyag csomagolóanyagokat külön-külön gyűjtjük és újrahasznosító pontokon adjuk le.” - Mik a lehetséges megoldások az ökológiai lábnyom csökkentésére?
„Figyelembe kell venni azt a legfontosabb tényt, hogy az elkészült és becsomagolt termékek sérülésmentesen érjenek el a megrendelőkhöz, felhasználási helyükre. Vannak olyan alternatív megoldások, amelyek abban segíthetnek, hogy a csomagolóanyag mennyiségét csökkentsük. Ez történhet optimalizálással, de vannak olyan lehetőségek, hogy a jelenleg használt csomagolást egy korszerűbb, vékonyabb, kiadósabb anyaggal helyettesíthetjük. A csomagolóanyagok beszerzésénél figyelembe kell venni a felhasznált anyagok hosszát, szélességét és vastagságát. Néhány példát mondok az alábbiakban. Magyarországon kapható kézi felhasználású dobozzáró szalagok hossza és szélessége nagyon nagy szórást mutat. Amennyiben a ragasztószalagok hossza jóval nagyobb lenne a jelenleginél, akkor alacsonabb lenne a szállítási- és raktározási költség, és a felhasználóknál keletkezett hulladék mennyisége a csomagolóanyagok után jelentősen csökkenhet. A rakatok rögzítése a raklapon szintén egy olyan terület, ahol jelentősen lehet csökkenteni a felhasznált stretchfólia mennyiségét. A jó minőségű, vékony, nagy nyújthatósággal rendelkező fóliákból kevesebbet kell felhasználni, mint a hagyományos vastagabb fóliákból. Az előnyújtott fóliák és a cséve nélküli fóliák szintén jó megoldást jelenthetnek a csomagolóanyag mennyiségének a csökkentésére. Természetesen minden cég maga alakítja ki a termékei csomagolását, és talán nem is tudnak az alternatív megoldásokról. Azoknak a partnereinknek, akik erre igényt tartanak, megpróbálunk segíteni a megfelelő ragasztóanyag vagy csomagolóanyag kiválasztásában. Van lehetőség cégre, alkalmazási területre szabott, egyedi termékek gyártására is, ezek a fejlesztések hosszabb időt vesznek igénybe. Ezekkel a megoldásokkal nem szüntetjük meg a csomagolásból eredő hulladék, környezetünkre tekintve szennyező anyagok alkalmazását, de csökkenthetjük annak mennyiségét.” - Lehet kormányzati vagy EU-s támogatás igénybe venni a környezetbarát fejlesztésekhez?
“A műanyagok újrahasznosításához, környezetbarát csomagolóanyagok gyártásához vannak támogatások.” - Hogyan látod a lebomló/újrahasznosítható csomagolások jövőjét az iparágban?
“Ez egy lassú folyamat és akkor fog felgyorsulni, amikor a cégeknek is előnyös lesz ezeket az anyagokat használni. Ez természetesen a mi felelősségünk is, mert megfelelő tájékoztatás nélkül a felhasználók nem tudnak felelős döntést hozni. Nagyon reménykedek ezeknek az anyagoknak az elterjedésében.” - Szoktátok tájékoztatni a vásárlóitokat a környezetbarát csomagolásokkal kapcsolatban? Mit szoktatok tenni ilyenkor?
“Nálunk a tájékoztatás folyamatos a partnereink felé az új, hatékony és környezetbarát termékekről. Ingyenesen biztosítunk számukra mérnököket, mintaanyagokat és a saját telephelyükön bemutatjuk a fejlesztéseket. Ezek a bemutatók rendszerint sikeresek szoktak lenni.”
Íme egy kis érdekesség, amit megosztott velünk Viktor:
„A polietilént jellemzően egyszer lehet újrahasznosítani, a poliésztert akár többször is. A polietilénhez tesznek olyan anyagokat, amelyek segítenek mikro méretű darabokra szétesni a zacskónak, de ettől még sajnos a természetben ott marad 200-400 évig is. A PLA lehet 100%-ban lebomló és komposztálható, amennyiben a körülmények is megfelelőek. A PLA politejsav, ami ugyan növényi keményítőből állítanak elő, de polimerizálni kell azt is. Magasan ez a legjobb alternatíva szerintem, ugyan magas az előállítási költsége. Hatalmas áttörést jelentene, amennyiben valóban és minden körülmény között komposztálható anyagot találnának a fejlesztők. A PLA előállításához kukoricára, burgonyára vagy rizsre, valamilyen magas keményítőtartalommal rendelkező növényre van szükség. Ezeket pedig valahogy meg kell előbb termelni ahhoz, hogy PLA lehessen belőle. A jelenleg használt műanyagok közül a polisztirol a legrosszabb, ebből készítik a energiabarát házak szigetelését. Ebből készülnek a csomagoláshoz használt térkitöltők vagy a műszaki cikkek csomagolásához használt elmozdulást gátlók. Ennek lebomlási ideje 1000 év.”
A jövő szempontjából kulcsfontosságú, hogy megtaláljuk a megfelelő egyensúlyt a gazdasági fejlődés és a környezetvédelmi szempontok között. Innovációinkkal és felelős döntéseinkkel azon dolgozunk, hogy a logisztikai ipar ne csak a vállalatok, hanem a társadalom és a környezet számára is hasznos legyen. Mi, az INCON-LOGISTIC Kft., felkészültek vagyunk a kihívásokra, és elkötelezettek vagyunk abban, hogy folyamatosan új, környezetbarát megoldások után kutassunk. Együtt vállalva a felelősséget saját jövőnkért, hozzájárulhatunk egy zöldebb és fenntarthatóbb világ megteremtéséhez.
Köszönjük szépen Rydzewski Viktornak, hogy megosztotta velünk ezeket az érdekes információkat!
CELLUX PACK Kft. oldalát ide kattintva megtaláljátok!