customs representation changes

Vámjogi képviselet, import eljárások – új szabályok márciustól!

Szigorodnak a vámjogi képviselet és az import áfa-kezelés szabályai

2025 márciusától szigorítások lépnek életbe, amelyek jelentősen érintik az importőröket és a vámjogi képviselőket. Ez azt jelenti, hogy csak bizonyos feltételek teljesülése esetén lehet áfa megfizetése nélkül, önadózással vámkezelni az árukat.

Alighanem hátrányosan fogja érinteni a magyar piacot egy napokon belül bekövetkező változás. Több ponton is módosul a magyar áfa-törvény 2025. márciusával. Nézzük, milyen vámügyi változásokra kell figyelniük az exporttal-importtal foglalkozó cégeknek.

Az INCON csapata mindig naprakész információkkal segíti ügyfeleit. Válassz minket és élvezd az INCON által nyújtott nyugalom garanciáját!

Milyen változások jönnek a vámügyek terén?

A változások közül az egyik leglényegesebb, hogy a közvetett vámjogi képviselő import áfa levonási joga újabb feltételhez, úgynevezett megbízható adózói státuszhoz lesz kötve. Vagyis a közvetett vámjogi képviselő csak abban az esetben gyakorolhatja a levonási jogot az importőr helyett, ha havi áfabevalló, és igazolja, hogy nem számít kockázatos adózónak. A partnerek ellenőrzését, a kockázatelemzést a közvetett vámjogi szolgáltatónak kell elvégeznie. Ez nyilvánvalóan többletterhet és kockázat emelkedést jelent a közvetett vámjogi képviselőknek. Változás történik abban is, hogy a vámfelügyelet biztosítása érdekében a hatóság nemcsak az uniós vámterületre beszállított, hanem az onnan kiszállítandó árut is átmeneti jelleggel hatósági rendelkezés alá vonhatja.

De hogyan befolyásolhatja mindez a piacot?

Az EU egységes vámszabályai értelmében az importőrök a harmadik országból behozott termékek után bármelyik tagállam vámhatóságai előtt kérhetik a vámeljárást. Magyarországon azonban az import áfa 27 %-os, ami az EU-s belső piacán különösen magasnak számít, így a vámszolgáltatási piacon hazánk versenyhátránnyal indul. Ezt a hátrányt küszöbölte ki az az eddigi gyakorlat, amely szerint az import áfa önadózói módon volt kezelhető. 

Egy tagállam számára számos szempontból előnyös, ha minél többen választják őt vámkezelési helyszínül. A vámbevételből a vámkezelést végző tagállam részesedik, de a valódi haszon az abból adódik, hogy a vámkezelés igénybevétele számos kiegészítő szolgáltatást is magában foglal. Ilyenek például a logisztikai szolgáltatások, a szállítás, az útdíjak és a raktározás. Ha a gazdálkodók egy tagállamban szeretnék lebonyolítani a vámkezelést, akkor az a tagállam számára vámkezelési és logisztikai központként való funkcionálást is jelenthet. Ez különösen fontos, ha az adott állam a legkedvezőbb és legoptimálisabb vámkezelési feltételeket tudja nyújtani.

 Vagyis az eleve levonható import áfát meg sem kellett fizetni a vámkezelés alkalmával, azt a vámjogi képviselők egyfajta könyvelési tételként kezelték. Ez nyilvánvalóan egyszerűsítette és gazdaságosabbá tette az eljárást, így a magyarországi EU-s vámkezelési szolgáltatás még a magas áfa-teher mellett is versenyképes tudott lenni.

Ez a gyakorlat egyszerűsítette és gazdaságosabbá tette az eljárást, így a magyarországi EU-s vámkezelési szolgáltatás a magas áfa-teher mellett is versenyképesen működött. Az új jogszabályokkal azonban drágábbá és bonyolultabbá válik a vámkezelési folyamat, hiszen az importőrnek mérlegelnie kell, hogy megfizeti a 27%-os áfát, vagy megbízható adózó státuszú vámjogi képviselőt választ, miközben az importőrnek is meg kell felelnie az új követelményeknek: havi áfabevallónak kell lennie, és nem számíthat kockázatos adózónak.

Fontos megjegyezni, hogy a gazdálkodók csak három év tevékenység után kaphatnak megbízható adózói státuszt, így a frissen induló vállalkozások eleve ki lesznek zárva a kedvezményezetti körből. A megváltozott környezet jelentős kihívások elé állítja az importőröket, hiszen az eljárás bonyolultabb, kockázatosabb és költségesebb lesz, ami elvezethet odáig, hogy az importőrök a vámkezelést Magyarország helyett egy másik tagállamban kezdeményezik. Ennek pedig a magyar vállalkozások és a magyar vámkezelési piac látná kárát.

A változások hatásainak elemezése és a megfelelő stratégia kidolgozása kulcsfontosságú lehet a sikeres működéshez a piacon. A versenyképesség fenntartásának érdekében célszerű mérlegelni a logisztikai folyamatokat, és az új szabályozási keretek között optimalizálni a működést.

Logisztikai tanácsadás szolgáltatásunkkal segítünk, hogy a te céged is hatékonyan tudjon működni! Válassz minket és élvezd az INCON által nyújtott nyugalom garanciáját!

Olvasd el Bevezetés a Vám- és Adóterhek világába című cikkünket, amelyből számos kérdésre választ kaphatsz! 👇

1 thought on “Vámjogi képviselet, import eljárások – új szabályok márciustól!”

  1. Excellent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just extremely excellent. I actually like what you have acquired here, certainly like what you are saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it smart. I cant wait to read far more from you. This is really a great website.

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük